Mikroskopická morfologie včely medonosné

Napsáno dne .

Tři květnové pondělky k nám do školy zavítala odbornice z řad včelařů, paní učitelka Kristýna Ondřejová, DiS. z Heřmánek. Včelařství je jejím velkým koníčkem, proto jsme si ji do školy pozvali, aby nám včelu a její nezastupitelné a velmi důležité místo v přírodě představila. Díky projektu MÍSTNÍ AKČNÍ PLÁN VZDĚLÁVÁNÍ PRO ORP ODRY II, ve kterém jsme získali finance, jsme mohli do školy nakoupit velmi kvalitní mikroskopy a včelu si představit opravdu zblízka.

První projektový den byl spíš teoretický, aby děti zvládly najít všechny končetiny, křídla,… a nepletly si tykadla a nožky, což zvládly bravurně. Mohly si to ověřit i na maketě zvětšené včely, a beze strachu si prohlédnout celé její tělo. Paní učitelka nám představila k čemu má včela tolik párů nohou, že každý pár má opravdu svou vlastní funkci a je pro včelku důležitý. V úlu najdeme nejen včelky, ale  také larvy, kukly, plástve a především med. Nejvíce ale děti zajímalo, proč nás včela píchne, když ví, že vlastně po píchnutí zahyne? Paní učitelka nám vysvětlila, že je to velmi obětavý tvor a chrání tím všechny své kamarádky. Následovala práce s mikroskopem, na kterou jsme se těšili úplně všichni. Byl to úžasný zážitek, když jsme si prohlíželi různé části těla včelky pod mikroskopem.   

Druhý projektový den byl už ryze praktický a velmi vědecký, neboť se pracovalo pouze s mikroskopem a s pomůckami pro práci s ním. Paní učitelka nejprve vysvětlila, jak se s mikroskopem pracuje, které sklíčko je podkladové a které krycí. Mohli jsme si půjčit pinzety, nožíky, pipety, …a mohli jsme velmi opatrně začít. Každý žák dostal svoji včelu, již neživou samozřejmě a mohl použít všechny nástroje určené k práci s mikroskopem, které jsme si představili. Pod mikroskopem jsme spatřili, jak která část včelky vypadá detailně.

Celý ten den to u nás vypadalo opravdu jako v úlu. Děti si nejdříve musely vlastními silami získat vzorky ze své včely, položit je na sklíčko, pak přenést pod mikroskop a ještě ho i správně nastavit.

Myslím, že zvědavost, jak bude vzorek vypadat byla úžasnou motivací pro všechny. Všem dětem se dařilo a ani se moc sklíček se nerozbilo. 😊
Všichni jsme si tyto dny báječně užili a já se těším do budoucna, kolik vědců nám z našich žáků ještě vyroste. 😊 Ve fotogalerii zhlédněte fotky.

Lucie Adamcová

IMG 20210510 091518