Dnes má svátek: Vratislav Zítra: Julie Pozítří: Dana

Lidé a zbraně

V pátek 12. 6. 2020 se v ZŠ a MŠ Mankovice uskutečnil pro žáky základní školy projekt s názvem „Lidé a zbraně“. Cílem projektu bylo seznámit děti s různými druhy palných zbraní, se zásadami bezpečnosti při manipulaci a s různými účely zbraní v životě člověka (ochrana osob a majetku, sportovní střelba, sběratelství historických zbraní atd.). K projektu jsme přizvali zkušebního komisaře pro zbraně a střelivo PhDr. Petra Hromka.

Žáci nacházeli odpovědi na otázky „Co je to zbraň?“, „Jaké jsou základní části palných zbraní?“, „Jaký je původ slova pistole?“ atd. Získali přehled o technickém vývoji zbraní od jednoduchých husitských píšťal po dnešní pistole. Například při popisu fungování přinesené historické pistole Patriot proběhla názorná ukázka zapálení černého střelného prachu, který se do ní používá.

Kromě powerpointové prezentace s barevnými fotkami zbraní si žáci mohli osahat deset přinesených exponátů (pistole, revolvery, brokovnice, vzduchovky) a vyzkoušet si, jak se jednotlivé druhy zbraní drží, jak se s nimi míří. Výklad se zabýval také tím, jak jsou zbraně nebezpečné. Na závěr jsme si shrnuli různé účely zbraní v civilním životě člověka.

Ve spolupráci s paní učitelkou pan Hromek vytvořil pro žáky pracovní list, ve kterém si zopakovali a utřídili získané informace a také aplikovali znalosti z matematiky (vypočítej hmotnost krabičky s 50 náboji, jestliže jeden náboj váží 14 gramů a podobně).

V praktické části projektu si žáci vyzkoušeli běh a start podle startovací pistole na školní zahradě. Protože se podařilo na školní zahradě nalézt také bezpečný prostor pro střelbu ze vzduchovky na terč, všichni žáci si tuto dovednost vyzkoušeli v praxi. 

V závěrečné reflexi žáci ocenili zejména názornost, praktičnost a možnost vše si vyzkoušet.

Helena Hromková

 

lie zbrane

  • Přečteno: 1760