Dnes má svátek: Jindřich Zítra: Luboš Pozítří: Martina

Proč je 28. říjen státní svátek?

"Protože máme prázdniny", zazněla odpověď některých dětí z naší třídy... Ale ono to tak úplně není. A proto jsme si do třídy pozvali českého lva, aby nám vysvětlil, co se stalo 28. října 1918 a proč je důležité si tuto událost připomínat. Celý den jsme si povídali o vzniku Československé republiky a o tom, co jejímu vzniku předcházelo. Povídali jsme si o Rakousko-Uherské monarchii, kde vládl císař František Josef I., o jeho nástupci Františkovi d´Esté, na kterého byl spáchán atentát v Sarajevu, o první světové válce, zániku monarchie a vzniku Československé republiky v roce 1918 v čele s prvním prezidentem Československé republiky T. G. Masarykem.
Zjistili jsme, že v tuto dobu vznikla naše státní vlajka, měna - koruna a hymna, kterou známe dodnes a známe dokonce i její druhou část. Tu už děti ale znají jen ze sportovních klání, kdy proti sobě soupeříme s naším dnes již zahraničním sousedem A o tom si budeme povídat při dalším státním svátku.
Děti pracovaly s pracovními listy ve skupinkách, a zvládly je vyplnit bravurně, jak jinak, když jim pomáhal udatný český lev. Následně se snažily poskládat historické události tak, jak šly za sebou. A ač to nebyla vůbec lehká práce, zvládly to všechny děti výborně, neboť mohly spolupracovat, vést diskuzi, přemýšlet, jak to asi mohlo být a proč a opět v nerozhodných situacích pomohl český lev. V individuálních myšlenkových mapách jsme si události opět každý ujasnili a upevnili a dozvěděli jsme se, co si vlastně pamatujeme a co je třeba si ještě doplnit. Skládali jsme puzzle a spočítali, že už je to 105 let od vzniku ČSR. Nakonec jsme si ve třetí hodině dali všechny informace dnešního dne na velký formát papíru A1 dohromady, abychom si je dobře pamatovali a hned tak nezapomněli.
Všichni jsme se dnes skvěle bavili, líbilo se nám to a skvěle jsme spolupracovali. Velké díky patří našemu průvodci historií, udatnému českému lvovi.
A to ještě nebyl konec dne - v hodině pracovních činností s paní učitelkou Hromkovou následovala tvorba lapbooků, kde jsme naše poznatky výtvarně zpracovali, vystříhali, nalepili a vytvořili z nich další připomínku toho, proč slavíme 28. říjen jako státní svátek.1698679845246Lucie Adamcová

  • Přečteno: 218