Dnes má svátek: Rostislav Zítra: Marcela Pozítří: Alexandra

Pyžamový den

Pyžamový den v mateřské škole
Na úterý, 6. února, byl v naší základní i mateřské škole vyhlášen „Pyžamový den“. Děti mile překvapily a opravdu všechny do jednoho vstoupily do herny v pyžamovém převleku, některé i v županu a se svým oblíbeným polštářkem (nezklamali ani pedagogové :-)). Program dne jsme přizpůsobili klidným činnostem, které k pyžamům patří. Rozložili jsme deky po koberci, na nichž si děti nejprve hrály s hračkami, svými plyšáčky. A protože je hra pro děti v MŠ hlavní prací, tak bylo třeba dopřát si po práci také odpočinek. Ulehly na své polštářky, poslouchaly četbu úryvků známých pohádek a snažily se určit jejich název, popřípadě pohádku převyprávěly. Zajímavé bylo povídání dětí o tom, jak probíhá usínání u každého z nich doma, o snech, které se jim zdají. Také jsme dětem dopřály audio pohádku: „O třech labutích“. Protože pohádky vloudily ospalou náladu, bylo na čase se jít naobědvat a poté ulehnout do připravených postýlek a odpočívat se slovy paní učitelky: „A teď už schovám pohádkovou knížku, zachumlej se do pelíšku a hezky tiše odpočívej“.
Myslím, že to byl pro děti nezvykle, ale příjemně prožitý den.
Lenka Šlosarová

Pyžamový den v základní škole
Dne 6.2. jsme ve škole měli zvláštní den. Sešli jsme se totiž netradičně v pyžamech…
Trochu to vypadalo, že jsme vyskočili rovnou z postele a HURÁ do školy…a trochu to vypadalo, jako bychom se zapomněli převléci…:) . U oběda některé děti prohlásily, že si připadají jako v nemocnici na obědě… Ať to bylo, jak to bylo, den jsme si užili. Četli jsme si a počítali, psali a vyprávěli si, zkoumali jaké má kdo pyžámko a kdo má doma podobné, případně která maminka a tatínek má stejné:).
Zjistili jsme, že ta pyžámka jsou vlastně kouzelná, neboť celý den jsme skoro všichni prozívali a nic moc se nám nechtělo dělat, tempo bylo opravdu přiměřené náladě…:). Takže je raději necháme příště doma a do postele. Sladké sny! :)
Lucie Adamcová

Žáci čtvrtého a pátého ročníku se v pyžamech učili také o pyžamech. V českém jazyce se dozvěděli, že pyžamo vzniklo dávno v Indii jako oděv pro denní nošení. Teprve na přelomu 18. a 19. století, kdy se pyžamo dostalo do Evropy, se začalo používat ke spaní. Pyžamo tak nahradilo noční košile, ve kterých, do té doby, ke spánku uléhaly nejen ženy, ale i muži. Na konci hodiny žáci dostali test (můžete si otestovat své vědomosti také:) - viz Dokumenty).
Daniel Matyáš
pyžamo ořízlá

  • Přečteno: 117